רן לוי

פודקאסטר, סופר, מרצה

Ran Levi
כותב ומגיש את עושים היסטוריה, אחד הפודקאסטים המצליחים בישראל.
שלושה ספרי מדע פופולרי שכתבתי: פרפטום מובילה, האוניברסיטה הקטנה של המדעים, וקרב מוחות. כתבתי גם סדרת ספרי מדע לילדים בשם 'סבא בני' (זמין בעברית, אנגלית ורוסית.)
מרצה על מגוון נושאי מדע, טכנולוגיה ועתידנות.
מהנדס אלקטרוניקה ומפתח תוכנה.
בוגר קורס חובלים של חיל הים, מפקד ספינת 'דבור', מפקד ביה"ס לנשק וימאות.
הרצאות
מעל עשרים שנות ניסיון בהרצאות, הדרכות והנחיית פאנלים בפני קהלים מגוונים: מחברות היי-טק ועד חוגי בית.
Ran Talk
רשימה חלקית (מאוד) של ארגונים שהרצתי בפניהם: אינטל, רפאל, גוגל, אלביט, ההסתדרות הרפואית, מנורה-מבטחים, תיכון קרית שרת, מרכז י"שי למחוננים בכפר-סבא, מדור תקשוב חיל-הים, יחידות מודיעין, נוער שוחר מדע ירוחם, הפקולטה למדעי המחשב בטכניון, אורט בראודה ועוד ועוד...
ההרצאות:
מהפכת הבינה המלאכותית

עולם הבינה המלאכותית עבר מהפכה אדירה בחמש השנים האחרונות, ומה שנראה היה כמדע בדיוני לפני עשור - מזיהוי פנים ועד נהיגה אוטונומית - הוא מציאות יום-יומית. מה פשר מהפכת הבינה המלאכותית? מה הרעיונות והעקרונות שעומדים מאחוריה, והכי חשוב - כיצד תשפיע על חיינו בעתיד הקרוב?

בהרצאה נשוחח על: מכוניות אוטונומיות והשפעתן על ערים כדוגמת תל-אביב. ההשלכות הכלכליות של משאיות אוטונומיות, על עתיד החינוך, הבריאות. וכמובן, על הקריירות שלנו, ואלו מקצועות יושפעו מהטכנולוגיה החדשה באופן המורגש ביותר.

Ran Talk
'סטוריטלינג': איך להעביר רעיונות מורכבים

איך מעבירים רעיון מורכב - טכנולוגיה, שירות, מוצר או יוזמה - בצורה בהירה, מרתקת ואפקטיבית? זו שאלה שאלפי מנהלים, אנשי שיווק, מכירות ומהנדסים מתחבטים בה בכל פעם שהם עולים על במה בכנס\אירוע או מציגים לפני המנכ"ל בישיבה חשובה. למרבה המזל, אותן טכניקות מוכחות ששימשו דורות של סופרים, מחזאים ובמאים - באים לעזרתנו גם במאה העשרים ואחת.

בהרצאה נדבר על: איך להכנס 'לתוך ראשו' של הצופה או המאזין, איך לזהות את פיסות המידע החיוניות מתוך שלל המידע שברשותנו, איך להציג רעיונות סותרים ואפילו מתנגדים לרעיון שלנו - דווקא כדי לחזק את הטיעון שלנו! ועוד שלל טכניקות ושיטות להעברת מידע מורכב בצורה מרתקת וסוחפת.

Ran Talk
כיצד נתקשר עם תרבותיות תבוניות ביקום?

אפשר להרגע: אין דבר כזה, עב"מים. אבל חיים תבוניים ביקום בכלל? אפשרי, ואפילו סביר מאוד. ואם ביום מן הימים ניצור קשר עם אותם יצורים אינטליגנטיים - איך נדבר איתם? איזו שפה משותפת יכולה בכלל להיות בין שני ציוויליזציות שהתפתחו שנות אור זו מזו?...

בהרצאה נכיר כמה מהרעיונות המרתקים והמפתיעים שהועלו בתשובה לשאלה הזו - רעיונות שנוגעים במגוון נושאים, החל מטבעו של היקום ומקומה של המתמטיקה בו - וכלה בפסיכולוגיה האנושית ובינה מלאכותית.

Ran Talk
חזרה לראש העמוד
ספרים
פרפטום מובילה: על מכונות נצח, פיזיקה, שרלטנים ומה שביניהם
Perptuum Mobile Cover
סיפורה וגילגוליה של המצאה בלתי אפשרית, הגביע הקדוש של המדע….מכונה של תנועה נצחית. ממציאי המכונות המופלאות האלה הצליחו לשכנע נסיכים, רוזנים ומשקיעים תמימים, ולפעמים גם את עצמם, שגילו את הגביע הקדוש של ימינו: מקור אנרגיה נקי, זול ואינסופי. ומן העבר השני ניצב תמיד המדען החשדן שיודע היטב שאין מכונה כזו, ויעשה הכול כדי להערים קשיים, להקשות קושיות ולחשוף את המרתף הנסתר שבו מסתתר הפועל שמסובב את גלגל המכונה שאמורה לפעול בכוחות עצמה. הוא לא ינוח ולא ישקוט עד שיעלה על התרמית, יגלה את נוכלותו של הממציא ויוקיע אותו. ובתווך נמצא הציבור. נפעם ממראות הפלא שנגלים לעיניו וספקן גם יחד…
מה חשבו המבקרים על הספר?
“כתיבת ספרי מדע פופלרי טובים היא אמנות נדירה ביותר; לא רבים מסוגלים להגיש את החומר באופן שיש בו כדי לשבות את דימיון הקוראים ולסקרנם מבלי לוותר על רצינות ההסבר ועל הדיוק המדעי. לוי הצליח בכך להפליא, והעניק לנו ספר בהיר וקולח שאינו נופל במאומה מספרי המדע הפופלרי הטובים ביותר…”
הארץ, 25.4.07
“ספר שנון ומעורר מחשבה על על אחת משלוש החידות של העולם העתיק…”
ידיעות אחרונות, 12.3.07
“ספר משעשע ומשכיל…פרפטום מובילה ראוי למקום של כבוד בז’אנר.”
מעריב,23.3.07
האוניברסיטה הקטנה של המדעים
Little Uni Cover
'האוניברסיטה הקטנה של המדעים' מציג בפני הקורא את כל מה שצריך לדעת על המדע והטכנולוגיה המודרניים- בשפה קלילה וב"ביסים" קטנים. האוניברסיטה הקטנה של המדעים מעניקה הזדמנות נדירה להחשף בקלות ובמהירות למאגר אדיר של ידע. הכירו את התעלומות הגדולות של המדע ואת התיאוריות, ההמצאות והמדענים שתגליותיהם שינו את העולם לתמיד. האוניברסיטה הקטנה של המדעים היא מסוג הספרים שחוזרים אליהם פעם אחר פעם, כדי לגלות כמה מדהים הוא העולם שבו אנו חיים.
מה חשבו המבקרים על הספר?
"אני פשוט קורא אותו בתענוג…זה פשוט ספר מצוין!"
אברי גלעד, 'המילה האחרונה', גלי צה"ל.
"ספר שבולעים, ואחר כך נשארים רעבים…נהנתי מאד."
אבי לבקוביץ, 'סוכן תרבות', 31.1.12
"טקסט חם, חכם וכיפי, שפשוט תענוג לקרוא אותו ואחר כך, כפי שכתוב על כריכתו, להרגיש ולהישמע מאד חכמים."
"מבחן קריאה", אהרון לפידות, "ישראל היום"
קרב מוחות: ההיסטוריה הזדונית של וירוסי המחשב
Battler Of Minds Cover
ההיסטוריה של וירוסי המחשב עתיקה כמעט כמו המחשבים עצמם. בתוך שלושים שנה הפכו הוירוסים משעשוע לא מזיק לתוכנות זדוניות רבות עוצמה, שמהלכות אימים על גולשי האינטרנט, על ארגונים עסקיים ועל מדינות שלמות. קרב מוחות, הנשען על ראיונות עם גיבורי פרשות הוירוסים המרתקות ביותר בעולם, לוקח את הקוראים למסע משעשע, מרתק ומטריד, המספר בין השאר על הסטודנט שהשבית את רשת האינטרנט כולה ליומיים, על ילד בן 13 שהביס מומחה אבטחה בעל שם עולמי ועל הרמזים המסתתרים (אולי) בתוך 'סטוקסנט', התולעת שתקפה את הכור האיראני.
מה חשבו הקוראים על הספר?
"רן לוי כתב כאן ספר מעניין מותח וכתוב בשפה שווה לכל אדם גם אם הוא לא מגיע מתחום המחשבים או אבטחת המידע, מדובר על עבודת תחקיר יסודית ומעמיקה , נהניתי מכל רגע בקריאה…מומלץ לכל אחד שהתחום הזה מעניין אותו ובודאי אם קשור לתחום עיסוקו."
א.ש.
"לא הצלחתי להפסיק לקרוא, פשוט ספר מרתק…ישנם סיפורים הזויים בספר שרק עליהם אפשר לכתוב ספר / לביים סרט שלם."
תומר
"סחף אותי מההתחלה ועד הסוף שלו. …כאחד שעובד עם מחשבים מספר שנים העלו לי סיפוריך אירועים מהעבר (כמו וירוס פינג פונג שמקפץ וכו') והיה נורא כיף להזכר בימים ההם :-)."
אורי
"סיימתי עכשיו את "קרב מוחות". הספר מעולה, נהניתי מכל רגע. ממליצה עליו בחום, גם למוגלגים שלא מתעסקים באבטחת מידע לפרנסתם."
הדס
חזרה לראש העמוד
פודקאסטים
אני מגיש מספר פודקאסטים בעברית ובאנגלית. במקביל, אני גם העורך הראשי של רשת 'רשת עושים היסטוריה'.

פודקאסט על מדע, טכנולוגיה והיסטוריה.

עם למעלה מעשרה מיליון האזנות מצטברות ויותר מ-320 פרקים, 'עושים היסטוריה' הוא אחד הפודקאסטים המצליחים ביותר בישראל.

התוכנית עוסקת במגוון רחב מאוד של נושאים, המשקפים את תחומי העניין שלי: החל מחלל, פיסיקה, ביולוגיה ורפואה - ועד כלכלה, אבטחת מידע, פסיכולוגיה וכמובן - היסטוריה...

סביב התוכנית התגבשה קהילה מופלאה של מאזינים, ובחמשת מפגשי המאזינים שנערכו לאורך השנים (האחרונים שבהם ב'צוותא' שבתל-אביב) השתתפו מאות אנשים.

A Podcast about the past, present & future of Cyber Security.

Malicious Life Logo

Malicious Life by Cybereason tells the unknown stories of the history of cybersecurity, with comments and reflections by real hackers, security experts, journalists, and politicians.

Cyber-Security: CheckPoint Research Podcast.

CPR Logo

A podcast that follows CheckPoint's Threat Intelligence Group analysts and researchers as they scour the internet for new threats and vulnerabilities.

חזרה לראש העמוד
כל מיני
מגוון מאמרים, כתבות ומדריכים שכתבתי לאורך השנים.
'דמיקולי': מדור ההומור והסאטירה של עיתון הסטודנטים בטכניון (פלוס כמה וכמה כתבות רציניות יותר). (PDF להורדה)
'ד"וח חזרה מהים': עלון סאטירי שכתבתי בתקופת שירותי בחיל הים. (PDF להורדה)
חזרה לראש העמוד
בתקשורת
חזרה לראש העמוד
צור קשר
ניתן לפנות אלי במייל בכתובת: ran@ranlevi.com.
אני זמין גם ברשתות החברתית: לחצו על האייקונים שבתחתית העמוד.
חזרה לראש העמוד